Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ İBADETİNİN ÖNEMİ

Namaz, Arapça salât kelimesinin karşılığı olan Farsça bir terimdir. Bu da atalarımızın İslamiyeti kabul ederlerken

Kategori  Kategori : Makalelerim
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1875
Tarih  Tarih : 31 Mayıs 2009, 20:57

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NAMAZ İBADETİNİN ÖNEMİ                     SEDAT ULUPINARLI
 
Namaz, Arapça salât kelimesinin karşılığı olan Farsça bir terimdir. Bu da atalarımızın İslamiyeti kabul ederlerken Arapça kadar Farsçadan da etkilendiğini ve bazı dinî terimleri kullanırken Farsçadan da yararlandıklarını gösterir.
 
Salât; dua, rahmet, istiğfar, ALLAH (cc) ve resulüne gizli övgü anlamına gelen, rükû ve secdesi olan özel bir ibadet biçimidir. Aslında salât kelimesi daha geniş ve daha zengin anlamlara sahiptir. Kur’an-ı Kerim’in içinde salât kelimesi 83 yerde geçmekte ve türevleriyle birlikte 99 yerde zikredilmektedir.
 
Kur’an-ı Kerim’in ışığında anlıyoruz ki İsrailoğulları da namaz kılmakla emrolunmuşlardı. Şöyle ki; “Ve bir vakit İsrailoğullarından şöyle bir söz almıştık. ALLAH (cc)’tan başkasına ibadet etmeyin, anaya, babaya, çaresizlere, yetimlere iyilik ve yardımda bulunun. İnsanlara güzel söz söyleyin. Namazı kılın, zekâtı da verin. Fakat pek azınız hariç, sonraları sözünüzden döndünüz. Ve hâlâ dönekliğinizde devam ediyorsunuz.” (Bakara-83). Bu da gösteriyor ki namaz Hazret-i Peygamber (sav)’den önce de bilinen bir ibadet şeklidir. Ancak o zamanki Araplar arasında bilinen ve icra edilen bir ibadet şekli değildir. Onların ibadeti Ka’be’nin etrafında dönüp el çırpmaktan ibaretti. “Ka’be’nin huzurunda onların duaları ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir.” (Enfal-35) ayet-i kerimesi bize bu sonucu veriyor.
 
Namaz İslam’ın emredilen ilk ibadetidir. Peygamberliğin ilk yıllarında bilindiği ve kılındığı rivayet edilir. Bu namaz ikişer rekât olmak üzere sabah ve akşam kılınırdı.
 
Dinimizde ibadetler bir tek amaca yönelik olarak yapılır. Yani bütün ibadetlerin amacı ortaktır: ALLAH (cc)’ın rızasını kazanmak. İbadetlerin başka bir amacı olamaz. ALLAH (cc) rızası haricinde başka bir amaca yönelik olarak yapılırsa, o zaman ibadet olmaktan çıkar.
 
İbadetler çeşit çeşittir. Mal ile yapılanlar, beden ile yapılanlar, hem mal hem de beden ile yapılanlar diye sınıflandırılırlar. Mal ile yapılanlara zekât, kurban ve sadakaları; beden ile yapılanlara namaz ve orucu; hem mal hem de beden ile yapılanlara cihad ve hac ibadetini örnek olarak verebiliriz.
 
Beden ile yapılan ibadetlerin başında namaz gelir. Namaz ibadetlerin efendisidir. Namaz ibadeti olmayan ya da zayıf olan bir müminin diğer ibadetlerinde de pek samimiyeti yoktur. Mü’minlerin iman konusundaki hassasiyetleri namaz ibadetleri ile ölçülür. Vücutta baş, damarda kan, kemikte ilik, bedende iskelet ne ise dinimizde de namaz odur.
 
Namaz kul ile ALLAH (cc) arasındaki irtibatı kurmak için en mükemmel yoldur. Onun içindir ki, insanlık tarihinde namaz ibadeti olmayan bir dönem asla olmamıştır. Her peygambere ve her ümmete ALLAH (cc) namaz ibadetini farklı rekâtlarda da olsa farz kılmıştır.
Namaz mümin’in miracı sayılmış ve kulun ALLAH (cc)'a en yakın olduğu an olarak da namaz esnasında secdede olduğu an olarak kabul edilmiştir.
 
Namaz kılan bir insanın kılmayan insanlara göre çok büyük kazançları vardır. Bunlar:
 
TEMİZLİK: Namaz ibadetinin ilk şartı, görünen ve görünmeyen kirlerden temizlenmek olduğu için namaz kılan kişi her an temiz olmaya ve temizlenmeye gayret ve dikkat eder.
 
KALP HUZURU: İnsan için kalp huzuru çok önemlidir. Kalbi huzurlu olan bir insan bütün işlerinde başarılı olur. İşte namaz gerek taşımış olduğu mana ve gerekse icrasındaki hareketler sebebiyle insana ihtiyaç duyduğu kalp ve gönül huzurunu en çabuk ve en üst seviyede kazandırır.
 
SOSYAL İTİBAR: Toplum içerisinde insanlar hal ve hareketleri, tutum ve davranışları münasebetiyle kısımlara ayrılırlar. Ahlaklı ahlaksız, tutumlu tutumsuz, güvenilir güvenilmez vs. gibi bir takım hassasiyetlerdir bunlar. Namaz kılan kişi temiz, dürüst ve ahlaklı olması münasebetiyle güvenilir ve iyi insan olarak adlandırılır. Sosyal hayat içerisinde her zaman itibarı vardır ve sağlamdır.
 
VAKİTLİ YAŞAMAYA ALIŞKANLIK: Özellikle namazlarını vaktinde kılan kişi, sosyal hayatında da bütün işlerini vaktinde ve eksiksiz yerine getirmeye çalışır. Namazların vakitli olması kişiye işlerini vaktinde görmeyi öğretir. Kişinin gündelik hayatında bu çok önemlidir.
 
DİSİPLİN: Namaz ibadeti öncelikle disiplin isteyen bir ibadettir. Namaz için yapılan hazırlıklardan tutun da namaz içerisinde farzların ve sünnetlerin ayrı ayrı ve farklı özelliklerde kılınması bir disiplini gerektirmektedir. Namazlarını bu disiplin ve düzen içerisinde kılan bir insan elbette ki normal hayatında da bu disiplinin etkisinde kalacak ve hayatını bir disiplin çerçevesinde devam ettirecektir.
 
Bunlara ilaveten namazın insan hayatındaki en önemli rolü kibri kırmak, kardeşlik duygusunu geliştirmek ve yaptığı işi ALLAH (cc) rızası için yapmaya alışmaktır.
 
İnsanı kötülüklerden alıkoyan namaz mutlak bir namazdır. Ya da gerçek duygularla kılınmayan bir namaz, namaz değildir. Bu nedenle eksik kılınan bir namazın insan hayatındaki etkisi de eksik olacaktır. Bunun için mümkün olduğu ölçüde namazı eksiksiz kılmaya çalışmak gerekir. Zira ibadetlerin asıl amacı, ahlakı güzelleştirmek ve insanı ALLAH (cc)’a yaklaştırmaktır. “Secde et ve ALLAH (cc)’a yaklaş.” (Alak-19)  ayet-i kerimesi namazın insanı ALLAH (cc)’a yaklaştıran bir vasıta olduğunu açıklamaktadır. ALLAH (cc)’a yaklaşan ve her an onunla beraber olan kişi yine onun himayesinde demektir. ALLAH (cc)’ın koruduğu kişi ise kötülük yapmaktan ve suç işlemekten sürekli uzak durur.
 
Namaz ibadetini gösterişten uzak ve sırf ALLAH (cc) rızası için yerine getiren bir insandan asla zarar gelmez. Çünkü ayet-i kerimede de belirtildiği üzere namaz insanı kötülüklerden alıkoyan bir ibadettir. Cenab-ı Hakk Kur’an-ı Kerim’de “Resulüm! Sana kitaptan vahyolunanı oku ve namaz kıl. Çünkü namaz hayâsızlıktan ve uygunsuzluktan alıkoyar.” (Ankebut – 45) buyurmuş ve bu hakikati dile getirmiştir.
 
Bu sebeple namaz kılan insan haramdan, hileden ve yalandan uzak duran bir insandır. Bu sebeple namaz kılan insan dürüst, çalışkan, üretken ve hayırsever bir insandır. Bu sebeple namaz kılan insan kötü alışkanlıkları olmayan, iyi insanlarla beraber olmaya çalışan bir insandır. Onun içindir ki mümin olan bir insan namazını mutlaka kılmalı ve onu kılmamak için asla ve asla bahane uydurmamalıdır.
 
Dinimize göre namaz ibadetinin hesabı bir ölüden birde deliden sorulmuyor.
Dünya saadeti ve ahiret selameti için NAMAZ, NAMAZ, NAMAZ!
 
Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekâtı verenlerin mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.”(Bakara-277)
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Makalelerim

En Çok Okunan Haberler

SEDAT ULUPINARLI SEDAT ULUPINARLI
SÜLEYMAN YÜKSEL

ANKET

ÜLKEMİZDE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DESTEKLİYORMUSUNUZTüm Anketler

ÇUMRA ÇAĞRI GAZETESİ Copyright © 2008 - 2009 www.cumracagri.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde Yazılmış Olan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi