Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Alibeyhüyüğü Kasabası

Alibeyhüyüğü Kasabası ilk çağlarda İsauria Bölgesinin başlangıç kısmını teşkil eden antik yerleşim birimlerinden birisidir.

Kategori  Kategori : Köy ve Kasabalar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2303
Tarih  Tarih : 05 Haziran 2009, 11:14

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alibeyhüyüğü Kasabası ilk çağlarda İsauria Bölgesinin başlangıç kısmını teşkil eden antik yerleşim birimlerinden birisidir.


Tabiat güzelliği yönünden önemli bir memleket köşemizdir. Tarihi ve Kültürel yönden Karamanoğulları ve Osmanlı dönemine ait zengin bir mirasa sahiptir.


Alibeyhüyüğü Anadolu’da İslam-Türk Hakimiyetiyle Afşar Türkmenlerinin bölgeye gelip yerleştiği, Karaman oğlu Sultan Alaeddin Bey döneminde bölgede söz sahibi olan Ali bey ve kasabadaki Hüyük’ten adını almıştır.


Bu Hüyük Likaonia bölgesinden İsauria bölgesine girişi sağlayan yolların hareket noktalarından birisi üzerindedir. Konya-Karaman yolunun 38. km sinde yolun güneyinde yer almaktadır.

Burada Hitit İmparatorluğu, Phyryg, Helenistik ve Roma tabakaları yer almaktadır.
Hüyük dar anlamda Konya ovasının İmparatorluk çağı merkezindedir. Tarla seviyesinden 23 m yüksekliktedir. 700x450 m alana sahiptir.


Alibeyhüyüğü 2000 yılı sayımlarında 5859 nüfusa sahiptir. Kuzeyi İçeri Çumra kuzeybatısı Seçme Köyü, doğusu Çumra, batısı Akören, güneyi Apa, güneydoğusu Gökhüyük ve Beylerce, güneybatısı ise Fethiye ile çevrilidir. Kasaba sınırları içerisinde bulunan May deresi ve sınırları içerisinden geçen Çarşamba çayı bulunmaktadır.
Arazi mevkileri ise Söğüt, Kara Boğaz, Afşeören, Dondurma, Özlen, Çakıllık, Çallı Dere, Kuz Ören, Kale önü, Kuvvet Taşı, Toprakçal, Kabalık, Oburcak, Yılanlı Kuyu, Simi Kırı, Akhan, Kıbrıs, Kızıl Kaya, Saat Taşı, Yuvacık, Fasılcık, Angutlu Kaya, Cezayir, Çömlek Çukuru, Pekmez Toprağı, Samail, Soğla, I. Esas, II. Esas, Ören, III. Esas, IV. Esas, V. Esas, VI. Esas, VII. Esas, Kumartaş, Karatoprak; Kepirce, Denler ve Değirmen Yolu olarak adlandırılmaktadır.
Alibeyhüyüğü’nde yaşayan halkın en büyük özelliklerinden birisi ise herkesin birbiriyle akraba bağları olmasıdır.

Bu kadar büyük nüfusa sahip bir yerde bu bağların olması kolay kolay rastlanmayacak bir özelliktir. 
 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Köy ve Kasabalar

En Çok Okunan Haberler

SEDAT ULUPINARLI SEDAT ULUPINARLI
SÜLEYMAN YÜKSEL

ANKET

ÜLKEMİZDE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DESTEKLİYORMUSUNUZTüm Anketler

ÇUMRA ÇAĞRI GAZETESİ Copyright © 2008 - 2009 www.cumracagri.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde Yazılmış Olan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi